Menu
چطور مشکل کند بوت شدن ویندوز ۱۰ را برطرف نماییم؟

چطور مشکل کند بوت شدن ویندوز ۱۰ را برطرف نماییم؟

تاریخ نگارش: 1396/2/14 - 1205 بازدید
طبق گزارشات بدست آمده برخی از کاربران اعلام کرده اند که پس از نصب آپدیت سالانه (AU) ویندوز، سیستم عامل آن ها به کندی بوت می شود. به همین دلیل در این مقاله آموزشی ۵ روش به منظور رفع این مشکل ارائه شده است. اگر شما هم جز آن دسته از کاربرانی هستید که دچار این مشکل شده اید بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.
شرکت مایکروسافت با ارائه آپدیت سالانه خود که هم اکنون در دسترس همه کاربران قرار دارد اولین سالگرد ویندوز ۱۰ را جشن گرفت. این آپدیت با خود ویژگی های زیادی را به همراه دارد. توانمند‌تر شدن کورتانا و آسان تر شدن کار با ویندوز از جمله ویژگی های اصلی این به روز رسانی می باشند.
با این حال نمی توان گفت که هم اکنون ویندوز ۱۰ از همه لحاظ بی نظیر است. آپدیت سالانه موجب به وجود آمدن مشکلات جدیدی شده است. یکی از رایج ترین مسائلی که بعد از به روز رسانی سالانه ویندوز در این سیستم عامل به چشم می خورد مشکل سرعت پایین در بوت شدن ویندوز است.
بیاید با هم نگاهی به راه حل های موجود بیاندازیم که ممکن است به شما در حل این مشکل کمک کنند. اگر هنوز آپدیت سالیانه را دریافت نکرده اید، حتما مطمئنا شوید که قبل از انجام این کار از سیستم خود یک فایل بک‌آپ تهیه کرده اید.
لطفا توجه داشته باشید که اگرچه ما در این مقاله آموزشی راه حل های متداول برای حل این مسئله را ارائه می کنیم اما این مقاله یک لیست کامل و جامع از تمام راه حل های ممکن نیست. اگر شما به تمامی مواردی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، عمل کردید و با وجود این هنوز از کند بوت شدن سیستم خود رنج می برید، به احتمال زیاد سیستم شما با مشکل بزرگ تری روبرو است.
۱ – غیر فعال کردن ویژگی Fast Boot
وقتی بحث مدت زمان بوت شدن ویندوز ۱۰ به میان می آید، مشکل سازترین مورد به ویژگی Fast Boot ربط پیدا می کند. این ویژگی به طور پیش فرض فعال می باشد و به شکلی طراحی شده است که برخی از اطلاعات بوت سیستم قبل از خاموش شدن ویندوز بارگذاری اولیه (pre-loading) شوند تا زمان بوت شدن سیستم کاهش یابد. در حالی که نام این ویژگی از افزایش سرعت در بوت شدن ویندوز خبر می دهد اما باعث بروز مشکل برای بسیاری از کاربران شده است. بنابراین اگر با مشکلات مربوط به بوت شدن سیستم روبرو شدید اولین کاری که باید انجام دهید غیرفعال کردن این ویژگی است.
برای این منظور وارد منوی استارت شده و در بخش جستجو عبارت Power Options را وارد کنید. سپس گزینه Power Options را انتخاب نمایید. حال از پنل سمت چپ پنجره باز شده گزینه Choose what the power buttons does را انتخاب کنید. برای این که بتوانید در تنظیمات این بخش تغییر ایجاد کنید باید ابتدا سطح دسترسی مدیر را فراهم کنید. بنابراین بر روی گزینه Change settings that are currently unavailable که در بالای این پنجره به چشم می خورد، کلیک کنید.
حالا تیک گزینه Turn on fast startup (recommended) را بردارید و بر روی دکمه Save Changes کلیک نمایید تا این ویژگی غیرفعال شود. توجه داشته باشید که با ریست کردن کامپیوتر تغییری در تنظیماتی که انجام دادید به وجود نخواهد آمد. اگر شما این گزینه را مشاهده نمی کنید دلیلش آن است که ویژگی Hibernate در ویندوز شما فعال نشده است. جهت فعال کردن ویژگی hibernate بر روی منوی استارت کلیک راست کرده و از میان گزینه های موجود Command Prompt Admin را انتخاب نمایید. سپس در پنجره Command Prompt دستور زیر را وارد کنید:
powercfg /hibernate on
چطور-مشکل-کند-بوت-شدن-ویندوز-۱۰-را-برطرف-نماییم؟

۲ – تغییر تنظیمات حافظه مجازی (Virtual Memory)
حافظه مجازی ویژگی است که ویندوز مقداری از فضای هارد دیسک را به عنوان حافظه رم استفاده می کند. البته هر چه میزان رم بیشتری داشته باشید سیستم شما نیز می تواند سرویس ها و برنامه های بیشتری را به طور همزمان مدیریت کند. بنابراین زمانی که ویندوز از حداکثر ظرفیت رم استفاده کرد پس از آن به سراغ حافظه مجازی خواهد رفت.
برخی از کاربران اعلام کرده اند که با اعمال آپدیت سالیانه بر روی ویندوز خود تنظیمات حافظه مجازی آن ها تغییر کرده است که این موضوع مشکلاتی را در زمان بوت ویندوز برایشان به وجود آورده است. بنابراین بد نیست که نگاهی به تنظیمات حافظه مجازی خود بیندازید و ببینید که آیا با ایجاد تغییر در آن مشکل شما حل خواهد شد یا خیر. برای این کار کلمه Performance را در بخش جستجوی منوی استارت وارد کنید و از میان نتایج ظاهر شده گزینه Adjust the appearance and performance of Windows را انتخاب نمایید.
از پنجره Performance Options برگه Advanced را انتخاب کنید. در این بخش می توانید سایز paging file را مشاهده کنید. (paging file نام دیگر حافظه مجازی است.) به منظور ویرایش بر روی Change کلیک کنید. چیزی که در این قسمت مهم است در پایین پنجره و در بخش Total paging file size for all drives قرار دارد. در این بخش مقدار حافظه پیشنهادی (Recommended) و مقدار حافظه ای را که در حال حاضر اختصاص یافته است (Currently Allocated) مشاهده می کنید. کاربرانی که دچار مشکل در این زمینه شده اند گزارش کرده اند که مقدار حافظه اختصاص یافته جاری بیشتر از مقداری است که توسط ویندوز پیشنهاد شده است.
اگر شما نیز چنین شرایطی را دارید، به منظور ایجاد تغییرات تیک گزینه Automatically manage paging file size for all drives را بردارید سپس گزینه custom size را انتخاب نموده و مقدار Initial Size و Maximum Size را برابر مقداری که توسط ویندوز پیشنهاد شده است (مقداری که روبروی Recommended نوشته شده است) قرار دهید. با این انجام کار طبیعتا زمان بوت شدن سیستم باید بهبود یابد.

چطور-مشکل-کند-بوت-شدن-ویندوز-۱۰-را-برطرف-نماییم؟

۳ – غیرفعال کردن ترمینال لینوکس
آپدیت سالانه ویندوز (AU) یک ترمینال Linux BASH به ویندوز ۱۰ افزوده است. این ویژگی بسیار مورد توجه توسعه دهندگان قرار گرفته است. اما همین ویژگی می تواند سبب ایجاد مشکلاتی در بوت شدن سیستم شما شود. این ویژگی به صورت پیش فرض فعال نیست، بنابراین اگر شما نمی دانید که BASH چیست نیازی نیست که این مرحله را انجام دهید زیرا واضح است که به سراغ آن نرفته اید و این ویژگی غیرفعال است.
به منظور خاموش کردن پوسته لینوکس در بخش جستجوی منوی استارت کلمه features را تایپ کنید و سپس از میان نتایج ظاهر شده گزینه Turn Windows features on or off را انتخاب نمایید. سپس در پنجره Windows Features به دنبال گزینه Windows Subsystem for Linux (Beta) بگردید و تیک آن را بردارید و سیستم را یک بار ریست کنید. اگر با انجام کار مشکلات شما برطرف گردید و از طرفی شما به ترمینال لینوکس نیز احتیاج دارید، آنگاه می توانید از ابزاری های دیگر به منظور دسترسی به خط فرمان لینوکس در ویندوز استفاده کنید.
چطور-مشکل-کند-بوت-شدن-ویندوز-۱۰-را-برطرف-نماییم؟

۴ – به روز رسانی درایور کارت گرافیکی
یکی از صفت های بدی که همیشه به ویندوز ۱۰ نسبت داده می شود آشفتگی درایورها در این سیستم عامل است و متاسفانه باید گفت که AU نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از کاربران گزارش داده اند که پس از به روز رسانی درایور کارت گرافیکی مشکلات مربوط به کند بوت شدن سیستم آن ها حل شده است. بنابراین بیایید با هم نگاهی به این مورد بیندازیم.
بر روی منوی استارت کلیک راست کرده و سپس گزینه Device Manager را انتخاب کنید. از ساختار درختی موجود در این پنجره به قسمت Display Devices بروید تا ببینید که در حال حاضر از چه کارت گرافیکی استفاده می کنید. پس از این کار باید به سایت سازنده کارت گرافیک خود مراجعه نمایید. (در صورتی که از کارت گرافیکی مجتمع (integerated graphics) بر روی لپ تاپ خود استفاده می کنید بنابراین باید به سایت سازنده لپ تاپ خود وارد شوید.) تا در صورتی که به روز رسانی جدیدی برای این درایور وجود داشت آن را دانلود کرده و نصب کنید.
خوشبختانه با کار مشکل به وجود آمده برطرف خواهد گردید. بد نیست که از آپدیت بودن سایر درایورها خود در بخش Device Manager مطمئن شوید، هرچند که تاکنون هیچ یک از کاربران مشکل کند بوت شدن سیستم را مرتبط با سایر درایورها اعلام نکرده اند.

۵ – آخرین راه حل؛ نصب مجدد ویندوز
چنانچه تمام راه حل های بالا را امتجان کردید اما تغییری در سرعت بوت شدن ویندوز به وجود نیامد، بهترین کار این است که مجددا ویندوز ۱۰ را به همراه آپدیت سالیانه بر روی سیستم خود نصب کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قبل از نصب مجدد ویندوز از اطلاعات خود بک آپ بگیرید. زیرا با نصب ویندوز تمام اطلاعات شما پاک خواهند شد.
هم چنین اگر شما از یک حساب مایکروسافت در ویندوز ۱۰ استفاده می نمایید در نتیجه می توانید به سادگی تنظیمات خود را به ویندوز جدیدتان منتقل کنید.
بررسی های انجام شده نشان داده است که اگر شما یکی یا همه موارد گفته شده را به کار بگیرید مشکل کند بوت شدن سیستم حل خواهد شد. اگرچه بسیار ناراحت کننده است که بسیاری از کاربران با دریافت آپدیت سالانه ویندوز با چنین مشکلی روبرو می شوند اما جای خوشحالی است که پس از رفع این مسئله می توانند از ویژگی های جدید این نسخه از ویندوز ۱۰ لذت ببرند.
نمایش مترجم متن
بستن کادر مترجم
مترجم متن  
کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید: