Menu
چطور ظاهر موتور جستجوی گوگل را به حالت قبل برگردانیم؟

چطور ظاهر موتور جستجوی گوگل را به حالت قبل برگردانیم؟

تاریخ نگارش: 1397/1/29 - 878 بازدید
شرکت گوگل در ادامه سیاست‌هایش، ویژگی‌های محبوب خود را حذف می‌کند و توسعه‌دهندگان دست به کار شده‌اند تا ویژگی‌ های قدیمی گوگل سرچ را به آن باز گردانند.
موتور جستجوی گوگل بیش از 20 سال است که شروع بکار کرده است و در این مدت بعضی ویژگی‌ها را اضافه و بعضی را هم حذف کرده است. در این مقاله به راهکارهایی برای برگرداندن برخی ویژگی‌های حذف‌شده که ممکن است کاربران هنوز خواهانشان باشند، می‌پردازیم.
گوگل سرچ همیشه بهترین عملکرد را برای کاربران وفادارش نداشته و آن را یکبار با حذف Instant Preview و بار دیگر با حذف دکمه View Image نشان داده است. قراردادن گزینه‌های برای فعالسازی یا غیرفعالسازی این ویژگی‌ها فکر بهتری نبود؟
با اینکه گوگل دلش نمی‌خواهد شما دیگر از آن ویژگی‌ های قدیمی گوگل سرچ استفاده کنید، اما برخی افزونه‌های گوگل کروم که اتفاقا هیچکدام توسط شرکت گوگل ساخته نشده‌اند، متوجه دلتنگی شما برای ویژگی‌ها و دکمه‌های دلخواه قدیمی‌تان شده‌اند.

1- بازگرداندن View Image و Search by Image
بیایید از جدیدترین مورد حذف شده شروع کنید. گوگل به تازگی دو تا ویژگی بسیار پرکاربرد به نام‌های View Image و Search by Image را حذف کرده است. بازگرداندن این دو ویژگی تقریبا هیچ کاری برای توسعه‌دهندگان نداشت.
با نصب این افزونه، گویا گوگل هیچوقت این دو ویژگی را حذف نکرده است. از این افزونه برای فایرفاکس هم می‌تونید استفاده کنید.
Search by Image واقعا یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ویژگی‌ها برای جستجوی تصاویر بود که برگرداندن آن موجب خوشحالی بسیاری از افراد می‌شود، اما متاسفانه فایرفاکس هنوز از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کند.
دانلود View Image برای کروم
دانلود Google Search View Image برای فایرفاکس

2- بازگرداندن دکمه I’m Feeling Lucky به کروم
چطور-ظاهر-موتور-جستجوی-گوگل-را-به-حالت-قبل-برگردانیم؟

وقتی گوگل سرچ آغاز به کار کرد، دکمه I’m Feeling Lucky یکی از نکات برجسته آن بود. با کلیک به روی آن شما به صفحه ترندهای روز دنیا می‌روید و مرتبط‌ترین اخبار مهم را می‌بینید. با اینکه این دکمه هنوز در صفحه اول سایت گوگل وجود دارد، اما از صفحه اول گوگل کروم یعنی جایی که اغلب افراد وبگردی‌شان را شروع می‌کنند، حذف شده است.
خب، چگونه این دکمه را برگردانید؟ افزونه موردنظر را نصب کرده و در آدرس بار گوگل کروم “\” را تایپ کنید. سپس، کلید Tab را فشار دهید تا جستجو با ویژگی I’m Feeling Lucky انجام شود. به همین سادگی! علاوه بر جستجو، این افزونه با تخم مرغ‌های عید پاک و گنجینه‌های پنهان گوگل نیز کار می‌کند.
افزونه‌ای وجود دارد که همین کار را برای مرورگر فایرفاکس انجام می‌دهد، اما برطبق آزمایش‌ها در برخی موارد به درستی کار نمی‌کند.
دانلود I’m Feeling Lucky برای کروم
دانلود Google I’m Feeling Lucky برای فایرفاکس

3- جستجو در فروم‌ها با Google Discussions
چطور-ظاهر-موتور-جستجوی-گوگل-را-به-حالت-قبل-برگردانیم؟

گوگل اجازه می‌دهد جستجوهای خود را براساس چند پارامتر از جمله عکس‌ها، ویدیو‌ها، خرید، برنامه‌ها و غیره فیلتر کنید. یکی از این گزینه‌ها Discussions (بحث‌ها) بود که اکنون وجود ندارد، اما می‌توانید به راحتی این گزینه را برگردانید.
این افزونه کروم، گزینه Discussions را درست مانند قبل به نوار جستجوی شما بازمی‌گرداند. متن جستجو را بنویسید، گزینه Discussions را بزنید و فقط فروم‌ها را در نتایج جستجو ببینید.
متاسفانه، گوگل علاوه بر دکمه به آن زیبایی، الگوریتم‌های پشت آن را نیز حذف کرد. اما توسعه‌دهنده این افزونه به خوبی کاری را که گوگل انجام می‌داد، یعنی اضافه‌کردن خودکار اپراتورهای جستجو به عبارت جستجو شده، انجام می‌دهد.
دانلود دکمه Discussions برای کروم

4- تایپ سریع با میانبرهای کیبرد Google Instant
چطور-ظاهر-موتور-جستجوی-گوگل-را-به-حالت-قبل-برگردانیم؟

Google Instant مرده است. ویژگی که به شما اجازه می‌داد هنگام تایپ کردن عبارت دلخواهتان نتایج را به سرعت ببینید، در سال 2017 حذف شد. متاسفانه، این قابلیت برنمی‌گردد. اما شما می‌توانید یکی از ویژگی‌های آن را به نام میانبرهای کیبرد برگردانید.
هر نتیجه با یک فلش توپر کوچک علامت گذاری می‌شود که می‌توانید با دکمه Tab و Shift+Tab بین نتایج جابجا شوید. همچنین با دکمه‌های J و K می‌توانید اسکرول کنید و با زدن اینتر وارد صفحه هر نتیجه شوید.
دانلود میانبرهای کیبرد جستجوی گوگل برای کروم

5- دیدن پیش‌نمایش نتایج با Google Instant Preview
چطور-ظاهر-موتور-جستجوی-گوگل-را-به-حالت-قبل-برگردانیم؟

پیش‌نمایش صفحات وب یک ویژگی فوق‌العاده بود. این قابلیت یک تصویر بندانگشتی از شکل و شمایل صفحه وب هر نتیجه در کنار عنوان و توضیح آن قرار می‌داد. و درسته، گوگل به دلیل عدم استفاده زیاد کاربران از این تصویر، ویژگی پیش‌نمایش را از بین برد.
اما اگر شما این قابلیت را دوست داشتید می‌توانید با افزونه Search Preview آن را برگردانید. این افزونه با مرورگرهای کروم، فایرفاکس و سافاری کار می‌کند. همچنین، می‌توانید از آن برای موتورهای جستجوی غیر از گوگل نیز استفاده کنید.
تصاویر بند انگشتی از سرورهای گوگل نمی‌آیند، پس ممکن است لود شدن آن‌ها کمی طول بکشد. اما تا زمانی که از یک اتصال اینترنتی مناسب استفاده کنید، مشکلی پیش نمی‌آید.
دانلود Search Preview برای کروم | فایرفاکس | سافاری
بیایید دوباره گوگل سرچ را دوست داشتنی کنیم!
گوگل سرچ هسته اصلی محصولات این شرکت و احتمالا بهترین آن‌ها است. اما اینطور نیست که بهتر از این نشود. امیدواریم بتوانید ویژگی‌ های قدیمی گوگل سرچ که محبوب خیلی‌ها بوده است را به این ابزار دوست داشتنی بازگردانید.
نمایش مترجم متن
بستن کادر مترجم
مترجم متن  
کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید: