Menu
اینترنت با سرعت گیگابیتی چیست؟

اینترنت با سرعت گیگابیتی چیست؟

تاریخ نگارش: 1396/12/3 - 694 بازدید
در حالی‌که هم‌اکنون در کشور ما اینترنت با سرعت مگابیت ارایه می‌شود، شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده اینترنت در امریکا پهنای باند گیگابیتی در اختیار مشترکان قرار می‌دهند.
اینترنت با پهنای باند گیگابیتی (Gigabit-speed internet) تحول بزرگ بعدی در اینترنت خانگی است. اینترنت گیگابیتی یا اینترنت فوق پرسرعت (ultra-high-speed internet) یک جهش نسبت به اینترنت کابلی سنتی است و ممکن است بسته به خدماتی که به شما می‌دهد حتی ارزان‌تر از آن باشد.

اینترنت با سرعت گیگابیتی چیست؟
اینترنت گیگابیتی به اختصار به خدمات پهنای‌باند شامل سرعت دانلود درحد گیگابیت در ثانیه گفته می‌شود. این خدمات در سال‌های اخیر و فقط در تعداد انگشت شماری از شهرها ارائه شده است اما می‌توان گفت آینده‌ی اتصال اینترنت خانگی خواهد بود.
بزرگترین مشکل در استفاده از اینترنت خانگی در حال حاضر راه‌های ارتباط با اینترنت است. هرچقدر بیشتر از سرویس‌هایی مانند مشاهده فیلم، بازی‌های آنلاین و دستگاه‌های هوشمند خانگی استفاده می‌کنیم، نیاز به ارتباطات سریع‌تر و انتقال داده‌های بیشتری خواهیم داشت. همچنین اگر این خدمات فراگیر شوند، هزینه اتصال نیز کاهش خواهد یافت. در مکان‌هایی که این خدمات رونمایی و استفاده شده‌اند، قیمت‌ دسترسی به اینترنت در سراسر مناطق تحت پوشش حتی برای طرح‌های ثانویه نیز کاهش یافته است.

چه کسی اینترنت گیگابیتی را ارائه می‌دهد و چه هزینه‌ای دارد؟
 در حالی که دسترسی به اینترنت با سرعت فوق‌العاده بالا، در سراسر ایالات متحده به طور گسترده‌ای در حال افزایش است، اما هنوز در ابتدای راه عرضه قرار دارد. اگر در یکی از شهرهای بزرگ این کشور زندگی می‌کنید، ممکن است برخی از افراد در منطقه شما به اینترنت گیگابیتی دسترسی داشته باشند اما با این‌حال امکان دسترسی همه‌ی افراد هنوز فراهم نشده است. در این کشور همه ارائه دهندگان عمده خدمات اینترنتی به نوعی این سرعت را ارائه می‌دهند، هرچند مکان‌ ارائه این خدمات در شرکت‌های مختلف، متفاوت است. حتی احتمال دارد در شهرها و شهرک‌های کوچک‌تر هم شانس استفاده از این خدمات را داشته باشید.

مقایسه قیمت سرویس دهنده‌های اینترنتی با سرعت گیگابیتی
اینترنت-با-سرعت-گیگابیتی-چیست؟

بسیاری از شرکت‌ها به‌طور فعال در شبکه‌های فیبرنوری محلی سرمایه‌گذاری می‌کنند. با این کار زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارائه دهنده‌های خدماتی که می‌خواهند اینترنت را با سرعت فوق‌العاده بالا عرضه کنند فراهم شده است. در این کشورها می‌توان با توجه به خدمات‌دهندگان اینترنت، گزینه‌های موجود در منطقه را بررسی کرد، چرا که بسیاری از شرکت‌های کوچک‌، از انتقال به سرعت گیگابیتی به عنوان فرصتی برای رقابت با شرکت‌های بزرگ استفاده می‌کنند و پیشنهادات جذابی را در مقایسه با شرکت‌های بزرگ می‌دهند.
قیمت‌گذاری‌ها نیز متفاوت است، اما روند کلی روشن است، قیمت‌ها مشابه سایر خدمات پهنای‌باند است با این تفاوت که سرعت را برحسب گیگابیت ارائه می‌کنند. در حال حاضر می‌توان سریع‌ترین اینترنت ممکن (فیبرنوری) را با قیمت یک اشتراک اینترنت کابلی (مثل ADSL) خریداری کرد.
 توجه داشته باشید که قیمت‌گذاری خدمات اینترنتی با چالش‌های بسیاری همراه است. پیدا کردن اطلاعات قیمت‌گذاری واقعی دشوار است و بسیاری از این قیمت‌ها مقدماتی هستند و به صورت یک ساله یا دو ساله با یک قرارداد طولانی مدت اعمال می‌شود به این معنی که ممکن است پیشنهادهای بهتری در خرید یک بسته اینترنت به همراه اشتراک تلویزیون کابلی وجود داشته باشد یا مبلغ ماهیانه‌ی اضافی برای سخت‌افزار منحصر به‌فردی که سرعت‌های گیگابیتی نیاز دارد هزینه شود. مثل همیشه باید دید که چه گزینه‌هایی در منطقه موجود است و در مورد قیمت‌گذاری‌ها را تحقیق کرد.

اینترنت گیگابیتی چگونه کار می‌کند؟
در حالی که اینترنت گیگابیتی هنوز در نقاط مختلف ایالات متحده درحال گسترش است، ارائه دهندگان خدمات اینترنت سرعت گیگابیتی را با استفاده از دو فناوری ارائه می‌کنند.

اولین راه شبکه‌های فیبرنوری است:
ظرفیت بالای انتقال داده‌های خطوط فیبرنوری و نبود بهم ریختگی و نویز (یک مسئله رایج در خطوط استاندارد مسی) فناوری انتقال اطلاعات مبتنی بر نور را برای ارائه سرعت‌های گیگابیتی بسیار مناسب می‌کند. تا همین اواخر، این سرعت‌ها تنها توسط ارائه‌دهندگان با زیرساخت فیبرنوری مانند Verizon Fios و Google Fiber ارائه می‌‌شد، اما بازیکن دومی وارد بازی شده است، استاندارد DOCSIS 3.1 که این خدمات را در همان کابل‌های هم‌محور (کابل مسی) دردسترس قرار می‌دهد که برای اینترنت کابلی استاندارد استفاده می‌شوند. اما این کار دقیقا مشابه فیبرنوری نیست زیرا فرمت جدید سرعت دانلود را تا یک گیگابیت در ثانیه تقویت می‌کند، اما سرعت آپلود تنها ۳۵ مگابیت در ثانیه است.

تفاوت گیگابیت با سرعت‌های فعلی چیست؟
در مقایسه با بسته‌های استاندارد جهانی اینترنت مبتنی‌بر کابل که سرعت دانلود ۲۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و در کشور ما ۵۱۲ کیلوبیت تا ۱۶ مگابیت را ارائه می‌دهند، این سرعت‌ها افزایش بسیار چشمگیری در حدود سرعت ۱۰۰۰ مگابیت یا یک میلیون بیت در ثانیه دارند.
یکی دیگر از مزایای مهم این فناوری (در اکثر پیاده‌سازی‌های فعلی) این است که سرعت دانلود با سرعت آپلود برابر می‌شود. به‌طور سنتی برای آپلود کردن یک فایل پهنای باند بسیار کمی موجود است، مثلا می‌توانید یک ویدیوی پنج دقیقه‌ای را در یوتیوب در مدت زمانی در همان حدود تماشا کنید، اما آپلود یک فیلم مشابه ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. همچنین سرعت آپلود سریع‌تر برای فعالیت‌هایی مانند پخش روند بازی‌ها در سرویس‌هایی مانند Twitch نیز یک مزیت است.
اینترنت-با-سرعت-گیگابیتی-چیست؟

چه‌کاری می‌توانیم با سرعت گیگابیت انجام دهیم؟
این پهنای‌باند عظیم (‌یک میلیون بیت در ثانیه‌) بدین معنی است که می‌توانید همه‌ی کارهایی را که قبلا انجام می‌دادید خیلی بیشتر و سریع‌تر به‌صورت آنلاین انجام دهید. تمام مرور وب، آپلودها و کارهای معمول شما با سرعت بیشتر و تراکم کمتری در شبکه خانگی پشتیبانی می‌شود. همچنین کاربردهای خاصی وجود دارد که به طور چشم‌گیری از این سرویس سود می‌برند مانند:

پخش آنلاین ویدئو:
پهنای باند بالا به معنی تماشای ویدیوهای مختلف در دستگاه‌های متفاوت به‌صورت همزمان بدون تداخل و بدون کوچک‌ترین وقفه است. اما پیشرفت واقعی در زمینه پخش 4k اتفاق می‌افتد که ۴ تا ۵ برابر داده‌های بیشتری نسبت به 1080p استفاده می‌کند و می‌تواند بدون لودینگ‌هایی که شما ممکن است در پهنای باند استاندارد تجربه کنید اجرا شود.

بازی‌های آنلاین:
 هر کسی که تا به‌حال در بازی آنلاینی به‌خاطر پینگ بالا و تاخیر در اتصال به سرور شکست خورده باشد قدردان سرعت گیگابیتی خواهد بود، با تطابق سرعت دانلود و آپلود هرگز نگران نرخ پینگ آهسته و اتصال باتاخیر نخواهید بود.

رسانه‌های جذاب:
 تماشای آنلاین 4k فقط نوک کوه یخی است؛ زیرا آپلود و دانلود سریع‌تر، دسترسی به رسانه‌های جذاب‌تری مانند ویدیو ۳۶۰ درجه و واقعیت افزوده را بیشتر می‌کند. با فراگیر شدن این سرعت رسانه‌های جدید هم پا به عرصه خواهند گذاشت، درست مانند زمانی که دسترسی به اینترنت با پهنای باند بالا باعث ایجاد سرویس‌های پخش آنلاین ویدئو شد.

پشتیبان‌گیری از داده‌ها:
 به طور سنتی، پشتیبان‌گیری از داده‌ها معمولا بر دستگاه‌های آفلاین ذخیره‌سازی اطلاعات مانند هارد دیسک‌های اکسترنال، به‌ویژه برای داده‌های سنگین مانند ویدیوها متمرکز شده است. با حرکت به سمت سرعت‌های گیگابیتی، انتظار می‌رود از قابلیت پشتیبان‌گیری ابری که می‌توان در هر زمان و هر مکان به آن دسترسی داشت بیشتر استفاده شود.

کاربران چندگانه:
 در نهایت، بزرگترین دلیل برای تغییر سرعت به گیگابیت این نیست که به یکی از داده‌های پرکاربرد (مثل ویدئو‌های با کیفیت 4k) دسترسی پیدا کنیم، بلکه نیازهای متعددی را برآورده خواهد شد، مثلا یک خانواده چهار نفره می‌توانند به آسانی با پخش همزمان فیلم یا بازی کردن یک دور جی تی ای آنلاین کمی بیش از حداکثر پهنای باند خدمات دهنده خود را استفاده کنند، اما سرعت گیگابیتی همه‌ی این فعالیت‌های را به طور همزمان پشتیبانی می‌کند و علاوه بر آن امکان پخش موسیقی در آشپزخانه، ویدیو 4k در اتاق نشیمن و یک بازی در اتاق بچه‌ها را بدون وقفه فراهم می‌کند.

آیا می‌توانیم با مودم فعلی خود به این سرعت دسترسی داشته باشیم؟
جواب کوتاه خیر است. بدون داشتن تجهیزات برای پشتیبانی از فیبرنوری با سرعت بالا یا استاندارد DOCSIS 3.1 برای استفاده از کابل هم‌محور، برای دسترسی به سرعت گیگابیتی شانسی ندارید. خبر خوب این است که کاربران اینترنت فیبرنوری و کابلی ممکن است بتوانند به سادگی با تغییر مودم‌روتر قدیمی خود به یک مودم جدید با پشتیبانی از این سرعت به آن دسترسی داشته باشند.
شرکت نت‌گیر اولین مودم با استاندارد DOCSIS 3.1 خود را در تابستان گذشته عرضه کرد؛ مودم کابلی Nighthawk X4S AC3200 ​​که توسط Comcast تایید شده بود. از آن به بعد، مودم‌های کابلی جدیدی توسط این شرکت، موتورولا و آریس عرضه شدند.
خدمات مبتنی بر فیبر، مانند Google Fiber و Verizon Fios، در واقع نیاز به یک مودم متفاوت و مشابه با قطعات سخت افزاری شبکه دارند که ترمینال شبکه نوری نامیده می‌شود و سیگنال فیبرنوری را به الکترونیکی برای استفاده اترنت تبدیل می‌کند. قطعا بدون سخت‌افزار مناسب هیچ راهی برای دسترسی به سرعت‌های گیگابیتی وجود ندارد.
مسئله مهم بعدی این است که ارتقاهای مشابه‌ی باید در زیرساخت‌های ارائه دهندگان اینترنت انجام شود. تا زمانی که بعضی از مناطق با تجهیزات قدیمی سرو کار داشته باشند، بخش‌هایی از کشور وجود خواهند داشت که به این خدمات دسترسی ندارند. پس کسانی که هنوز هم از اینترنت دیال‌آپ یا ADSL استفاده می‌کنند شانسی برای دسترسی به این سرعت نخواهند داشت.

آیا روتر Wi-Fi می‌تواند سرعت گیگابیتی را ارائه کند؟
بهترین روترهای Wi-Fi در بعضی موارد می‌توانند از پس این سرعت برآیند برای مثال استاندارد وای‌فای 802.11ac که در باند ۵ گیگاهرتز اجرا می‌شود با یک روتر MU-MIMO با استفاده از دو یا چند آنتن به سرعت کمی بیش از یک گیگابیت در ثانیه می‌رسد. استانداردهای جدیدتر 802.11ad و 802.11ax در روترهای جدید نشان داده‌اند که می‌توانند به راحتی به سرعت گیگابیتی دست پیدا کنند. استانداردهای قدیمی‌تر مانند، 802.11g و n نمی‌توانند این نوع عملکرد را ارائه دهند. پس اگر شما روتر خود را به 802.11ac ارتقاء ندهید، قطعا باید این کار را هنگام تغییر به اینترنت گیگابیتی انجام دهید، یا این روتر قدیمی تمام مزایای سرعت‌ جدید را از بین می‌برد.

آیا کامپیوتر یا گوشی ما توانایی استفاده از این سرعت را دارد؟
شاید بله شاید خیر، بیشتر اتصالات اترنت مدرن قادر به ارائه سرعت‌های گیگابیتی هستند که آن‌ها را در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و تقریبا تمام دسکتاپ‌های امروزه پیدا خواهید کرد. اگر می‌خواهید به بهترین سرعت ممکن در کامپیوتر خود دست یابید استفاده از اترنت بهترین راه است. خبر بد این است که پیدا کردن پورت‌های اترنت در لپ تاپ‌ها روز به روز سخت‌تر می‌شود و تلفن‌ها هیچ گزینه‌ای برای این اتصال سیمی ندارند؛ پس وای‌فای تنها چیزی است که نصیب ما می‌شود.
در نهایت، اگر از آخرین استانداردهای وای‌فای استفاده می‌کنید، می‌توانید یک اتصال با حداکثر ظرفیت ممکن را به تلفن یا لپ‌تاپ خود برقرار کنید، اما بعید است که در طول استفاده معمول از تمامی این پهنای‌باند عظیم استفاده کنید. اما چه اهمیتی دارد؟ در عمل هر وسیله‌ای که می‌تواند به اینترنت متصل شود از این سرویس استفاده خواهد کرد، زیرا گیگابیت تنها پهنای‌باندی را که به خانه شما منتهی می‌شود، تعیین می‌کند و تمام دستگاه‌های متصل شده شما به‌نوعی سود می‌برند، زیرا یک اتصال گیگابیتی مانند یک آزادراه چند لاین است که داده‌های مورد نیاز تمام دستگاه‌ها را در لحظه فراهم می‌کند.
نمایش مترجم متن
بستن کادر مترجم
مترجم متن  
کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید: