Menu
شبکه رو از کجا شروع کنم ؟

شبکه رو از کجا شروع کنم ؟

تاریخ نگارش: 1395/11/25 - 963 بازدید
(یک سئوال همیشگی ) سلام بر همه دوستان و اساتید گرامی ، من یک دانشجوی رشته کامپیوتر ( صنایع ، مدیریت و ... ) هستم که به شبکه خیلی علاقه مند هستم و میخام وارد سیستم کاری شبکه بشم ، ولی دقیقا نمیدونم از کجا شروع کنم و مسیر درست برای ادامه دادن این راه کدومه ، یکی میگه باید دوره MCSE بخونم یکی دیگه میگه Cisco بخونم ، بعضیا میگن بشین لینوکس بخون رو بورسه ، من خیلی گیج شدم ، کسی هست که بتونه دقیقا این مطلب رو برام روشن کنه؟ من چی بخونم از چه منابعی بخونم و از کجا شروع کنم و به کجا برم ؟
این سئوالیه که اکثر دانشجوهای من سر کلاسها می پرسن و یا تو جلسات توجیهی باهاش برخورد میکنن ، در جوابش باید یک توضیح اولیه کامل راجع به این دوره ها براتون بدم ، کسی که برای اولین بار میخاد وارد زمینه شبکه بشه باید از ابتدای ابتدا شروع کنه و این یعنی اینکه مفاهیم شبکه رو خیلی خوب درک کنه و بفهمه ، بعضی از موسسات رو دیدم که خیلی ساده در عرض چند ساعت برای دانشجویانشون کلاسهای مبانی شبکه میزارن تا سریع به دوره مورد نظرشون برسن و پولشونو زودتر بگیرن ، نتیجه چی میشه ؟ اینکه دانشجو صرفا کار عملی بلده اون هم در حد فقط انجام تنظیمات و هیچ درکی از کلیات موضوع و اینکه در باطن قضیه چی میگذره نخواهند داشت . دوستانی که در کلاسهای من شرکت کردن حتما در جریان هستن که به شدت به درک مفاهیم اهمیت میدم چون اصل موضوع همینه ، شما اگر مفاهیم رو خوب بدونید دیگه تا حد زیادی براتون مهم نیست که با چه سیستم عاملی دارین کار میکنین و به سرعت اونرو یاد میگیرین.
خوب بریم سر اصل مطلب : همونجوری که گفتم مهمترین موضوع برای شروع شبکه درک مفاهیم اولیه اون هست ، در تمامی دوره های شبکه مفاهیم و اساس یکیه و دوره ای که شما بوسیله اون می تونین این مفاهیم رو درک کنید به اسم نتورک پلاس یا Network+ شناخته میشه ، این دوره از دوره های شرکتی هست به نام کامپتیا CompTIA که کلا روی بحث کلیات و مفاهیم اولیه شبکه بحث میکنه و اصطلاحا Vendor Neutral هست ، هر جا این کلمه رو دیدید یعنی اینکه این مفاهیم وابستگی به هیچ سیستم عامل خاصی نداره و در همه جا مفهومش یکیه. دانشجویان که در رشته کامپیوتر تحصیل کردن کتابی رو تو درس شبکه باید تهیه می کردن که برای پروفسور تنن باوم هست ، کتاب آبی رنگی که اکثر دوستان فقط برای نمره گرفتن بعضی جاهاشو مطالعه میکنن ، خود من به شخصه این کتاب رو بصورت کامل خوندم و به نظر من فوق العاده است ، اگر این کتاب رو مطالعه کردید دیگه نیازی نیست دوره نتورک پلاس رو بگذرونید چون واقعا توضیحات پروفسور در این زمینه کامله ، حالا اگر خواستید کتاب دیگه ای تهیه کنید من خودم از کتاب مایکروسافت استفاده کردم و ازش راضی بودم .
خوب نوبت انتخاب رسید : نتورک پلاس رو خوندید و مطالعه کردید حالا میخایم انتخاب کنیم که چه زمینه ای رو ادامه بدیم ، مایکروسافت ؟ سیسکو ؟ لینوکس ؟ ... اولین نکته اینه که سعی کنید از چیزی شروع کنید که براتون جذابیت بیشتری داشته باشه و همینطور اینکه تا حدی باهاش آشنا باشید ، فکر کنم اکثر شما با سیستم عامل مایکروسافتی کار کرده باشید من خودم هم برای شروع بهترین گزینه رو مایکروسافت می بینم ولی چند نکته دیگه هم هست برای انتخاب ، اول اینکه بازار کار کدوم بهتره ؟ و بعد اینکه کدوم راحت تره ؟ از نظر من ممکنه یک شرکت متوسط نیاز به یک کارشناس سیسکو برای مدیریت 2 تا سویچ نداشته باشه ولی حتی برای 10 تا کامپیوتر هم یک نفرو به عنوان مدیر شبکه یا پشتیبان می خاد . پس پیشنهاد میکنم با مایکروسافت شروع کنید.
سیسکو یا Cisco در حقیقت یک شرکت بزرگه که تولید کننده تجهیزات شبکه از جمله سویچ و روتر هست و برای همین محصولاتش دوره آموزشی برگزار میکنه که با اسم دوره های سیسکو معروفه ، به نظر من برای شروع گزینه خوبی نیست چون برای یک تازه کار ، کار کردن در یک محیطی که هیچ گرافیکی نداره و فقط دستور رو میفهمه برای شروع اصلا مناسب نیست ، بهتره اول با مایکروسافت شبکه رو شروع کنید .
لینوکس هم سیستم عامل فوق العاده قوی و قابل اتکا هست ولی برای کسی که تازه کاره یک کم سخته و ممکنه که طرفو از شبکه زده کنه به خاطر اینکه کلا تمامی کارها به شکل دستور باید براش تایپ بشه و باز هم گزینه خوبی برای شروع نیست.دوره های مایکروسافت بستگی به علاقه مندی که داری تعیین میشه ، اگر بخای با سیستم عامل 2008 سرور کار کنی باید دوره MCITP که به نظر من هنوز هم جزء بهترین دوره هاست رو بگذرونی و یا سیستم عامل 2012 رو انتخاب میکنی که اسم دوره میشه MCSE و خوبیش اینه که خیلی بروزه ، نکته بعدی رو یادتون باشه همیشه اون چیزی که خیلی جدیده لزوما بازار کار بهتری نداره پس خوب انتخاب کنید.خود مایکروسافت دنیایی برای خودش داره و هر چقدر هم بخونی جا داره .
نمایش مترجم متن
بستن کادر مترجم
مترجم متن  
کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید: