Menu
دسترسی به توزیع اوبونتو از طریق ویندوز 10

دسترسی به توزیع اوبونتو از طریق ویندوز 10

تاریخ نگارش: 1396/4/22 - 1034 بازدید
کاربران Windows Insider می توانند از طریق فروشگاه ویندوز ۱۰ به توزیع اوبونتو لینوکس دسترسی داشته باشند.

نسخه بتای زیرسیستم ویندوز برای لینوکس (WSL) در به روز رسانی سالانه ویندوز ۱۰ معرفی گردید و سپس در اوایل امسال در Creators Update به طور رسمی رونمایی شد. WSL به کاربران ویندوز ۱۰ این امکان را می دهد تا به آسانی اپلیکیشن های لینوکس را از طریق نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۱۰ اجرا کنند. این ویژگی منحصر به فرد سبب می شود تا دیگر کاربران نیاز به نصب دو سیستم عامل بر روی کامپیوتر خود نداشته باشند. ویندوز ۱۰ تا به امروز توزیع اوبونتو لینوکس را از طریق  WSLپشتیبانی کرده است. اما شرکت مایکروسافت در کنفرانس ماه مارچ امسال که طی آن بیلد ۲۰۱۷  را معرفی نمود، اعلام کرد که توزیع های دیگر لینوکس نیز به زودی در WSL پشتیبانی خواهند شد. این شرکت وعده داد که این تغییرات در پاییز امسال و در Creators Update اعمال خواهد شد.

موضوع بسیار مهم این است که توزیع اوبونتو لینوکس هم اکنون از طریق فروشگاه ویندوز (Windows Store) در دسترس کاربران Windows Insider قرار دارد که این امر سبب می شود تا کاربران Windows Insider بسیار سریع تر و راحت تر از قبل بتوانند اوبونتو را برای WSL نصب کنند.

دسترسی-به-توزیع-اوبونتو-از-طریق-ویندوز-10


اگر شما از پیش نمایش بیلد ۱۶۲۱۵ Windows Insider یا بیلد جدیدتر آن (بیلد ۱۶۲۳۷) استفاده می کنید در نتیجه می توانید به فروشگاه ویندوز مراجعه کنید و اوبونتو را برای WSL دانلود کنید. این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد تا به ترمینال اوبونتو دسترسی داشته باشید و ابزارهایی مانند Bash، ssh، git، apt و غیره را از طریق خط فرمان اوبونتو اجرا کنید. اطلاعات بیشتر در این زمینه در فروشگاه ویندوز قرار گرفته است.

قبل از هر چیز باید وارد Control Panel شوید و بر روی Turn Windows features on or off کلیک کنید تا پنجره Windows Features به شما نمایش داده شود. سپس از این قسمت گزینه  Windows Subsystem for Linux را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید. در نهایت نیز ویندوز از شما می خواهد تا جهت اعمال تغییرات سیستم خود را ریست نمایید. این کار را انجام دهید. پس از ورود مجدد به محیط ویندوز می توانید به فروشگاه ویندوز رفته و اوبونتو را بر روی سیستم خود نصب کنید.

مایکروسافت از روش نصب برنامه های فروشگاه ویندوز برای توزیع های لینوکس استفاده می کند. این شرکت برای این کار چندین دلیل دارد. اولا با استفاده از این روش می توان سریع تر و آسان تر دانلودهای موردنظر را انجام داد. دوما این روش به کاربران این امکان را می دهد تا چندین توزیع را در کنار هم نصب کنند. سوما این روش سبب می شود تا کاربران بتوانند به طور همزمان از بیش از یک توزیع استفاده کنند.

توزیع های SUSE و Fedora نیز تا چندین هفته دیگر به فروشگاه ویندوز راه خواهند یافت. توجه داشته باشید که اگر تصمیم دارید تا توزیع اوبونتو را از طریق فروشگاه ویندوز نصب کنید نیاز دارید تا عضو برنامه Windows Insider مایکروسافت باشید و حداقل ویندوز خود را به بیلد ۱۶۲۱۵ به روز رسانی کرده باشید. زمانی که نسخه پاییزی Creators Update ویندوز ۱۰ روانه بازار شد سپس همه کاربران می توانند به سرعت و به سادگی به توزیع های مختلف از طریق WSL دسترسی داشته باشند.
نمایش مترجم متن
بستن کادر مترجم
مترجم متن  
کلمه یا عبارت مورد نظر خود را وارد کنید: